logo KLUB TURYSTYKI KWALIFIKOWANEJ
be-loć
motto
adres

Miejsce na serwerze dzięki uprzejmości Ośrodka Kultury "Andaluzja" Logo OK Andaluzja

Nasi przyjaciele:
Blacha SKPB Katowice
Miejskie Centrum Informacji i Turystyki
outdoor.org.pl button
MDK w Piekarach Śląskich
stopka

imprezy klubowe

Bacowanie Jesienne Bacowanie

Cykliczna impreza organizowana przez Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich z Katowic pod koniec października. Trasy rajdowe prowadzą przez Beskid Wyspowy i Gorce. Meta co roku znajduje się w bacówce na Polanie Skalne pod Jasieniem w Beskidzie Wyspowym, gdzie można spotkać wielu wspaniałych ludzi, pośpiewać przy ognisku, zjeść turystyczną strawę. To właśnie podczas tej imprezy w roku 1987 zrodził się pomysł założenia klubu turystycznego w Piekarach.
Zdjęcie: Bacówka na MostownicyRajd Świętokrzyski Rajd Świętokrzyski

Czterodniowy rajd po w Górach Świętokrzyskich przygotowywany przez PTTK z Łodzi. Impreza ta na trwałe wpisała się w belociowy kalendarz. Co roku odbywały się dwie edycje tej imprezy, w maju i wrześniu (obecnie tylko wiosenna). Niewątpliwą atrakcją są noclegi w stodołach pełnych siana. Podczas tego rajdu możemy zapoznać się ze wspaniała Puszczą Świętokrzyską, gołoborzami na Łysicy i Świętym Krzyżu oraz partyzanckim duchem, o którym świadczą liczne cmentarze i samotne groby na mało uczęszczanych szlakach.
Zdjęcie: Dąb Bartek w BartkowieRajd Nocny Rajd Nocny

Jest to okazja do odwiedzenia mało znanych miejsc w Górach Świętokrzyskich w szczególnych okolicznościach wędrówki nocą. Impreza dla wytrwałych i doświadczonych turystów, organizowana przez PTTK w Radomiu. Ciekawostką jest, że podczas tego wyjazdu uczestnicy otrzymują, tak rzadko już spotykane, metalowe znaczki rajdowe.
Zdjęcie: Nowa Słupia, "Wędrujący" PielgrzymRajdy jednodniowe - foto Rajdy jednodniowe

Rokrocznie uczestniczymy w takich rajdach jak: Przebiśniegom na Spotkanie (PTTK Zawiercie), Jesień Jurajska (PTTK Zawiercie), Jurajska Jesień (MCIiT Piekary), Rajd Wiosenny w Beskidach (MCIiT Piekary), Rajd Zimowy Po Ziemi Koszęcińsko - Lublinieckiej (MCIiT) i wielu innych "prywatnych" wypadach jednodniowych.
Zdjęcie: KlimczokŚwięta Wyjazdy świąteczne

Ciekawą tradycją naszego klubu są wyjazdy świąteczne. Każdego roku w drugi dzień świat, zarówno Wielkanocnych jak i Bożonarodzeniowych, członkowie belocia zakładają trekingowe buty oraz plecaki i ruszają na północ w Lasy Lublinieckie. Metą tego kameralnego wyjazdu jest domek myśliwski Rendez Vous znajdujący się niedaleko Koszęcina, w rezerwacie przyrody "Jeleniak Mikuliny".
Zdjęcie: domek myśliwski Rendez VousZaduszki turystyczne Zaduszki turystyczne

W Dzień Zaduszny wędrujemy by pomodlić się i zapalić znicz nad samotnymi i opuszczonymi grobami znajdującymi się w lasach w okolicy miejscowości Ostrożnica, na północ od Piekar. Nikt jednoznacznie nie może stwierdzić czyje są te groby, tabliczek już dawno nie ma, z krzyży zeszła już farba. Jedni twierdzą że leżą tu żołnierze polegli podczas II wojny światowej, inni że ofiary jakieś zarazy.
Zdjęcie: anonimowy grób w okolicach Jeziora ŚwierklaniecZimowisko Zimowiska

W okresie zimowym załoga be locia wybiera się na tradycyjną wędrówkę. Przez wiele lat jeździliśmy do schroniska na Grabowej w Beskidzie Śląskim, później tradycją stał się Mega Rajd, podczas którego byliśmy m.in. w Beskidzie Małym, Lasach Lublinieckich Herbskich oraz na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Zimowe wyjazdy posiadają bardzo specyficzny klimat. Niezapomniana jest herbata z roztopionego śniegu, ognisko, które rozgrzewa wędrowców czy przejście po zamarzniętym jeziorze.
Zdjęcie: Beskid SądeckiSylwester Sylwester

Wiele razy spotykaliśmy się w sylwestrową noc aby wspólnie przywitać nadchodzący nowy rok i pożegnać stary. Wspólnym tańcom i śpiewom nie ma końca. Na miejsca sylwestrowych szaleństw wybieramy zarówno schroniska turystyczne, beskidzkie bacówki, jak i kameralne imprezy w naszych domach, siedzibie klubu czy przy ognisku w lesie.
Zdjęcie: Mieszkanie Gosi i Jarka BombałówObserwacje ornitologiczne Obserwacje ornitologiczne

W okresie jesiennym Wojtas przeprowadza obserwacje ornitologiczne. Wiele razy ruszamy z nim z lornetką w rękach w poszukiwaniu ptaszorów. Ciekawostką jest, że podczas pewnych obserwacji udało się zauważyć kilka rzadkich okazów gatunków ptaków, np. orła bielika.
Zdjęcie: lasy w okolicach Jeziora ŚwierklanieckiegoWyjazd Walentynkowy Wyjazdy walentynkowe

Bardzo romantyczne wyjazdy w okolicach święta zakochanych. Wspaniały sposób spędzania czasu dla wielu par, które miały okazję spotkać się w klubie. Często Podczas tej imprezy wędrujemy szlakami Jury Krakowsko-Częstochowskiej lub w pobliskie rejony Śląska i Zagłębia.
Zdjęcia: Rów KrzeszowickiMajówki Majówki i inne imprezy

Długi weekend majowy skłania do wyruszenia z domu by poszwędać się po szlakach. Często w tym czasie ruszamy w rożne części Beskidów np. Beskid Żywiecki czy Bieszczady. Początek wiosny sprzyja również rozpoczęciu sezonu wspinaczki skałkowej. Kilkoro belociowców jest zapalonymi wspinaczami, którzy w zimę trenują na sztucznych ścianach żeby w sezonie ruszyć w teren.
Zdjęcie: Tarnica, BieszczadyJaskinie Podziemia tarnogórskie, jurajskie jaskinie

Nie ma miejsc, które nie pobudzałyby naszej wyobraźni i nie kusiły próbą dotarcia do nich bez względu na trudności. Do takich należą m. in. tarnogórskie podziemia pozostałe po wyrobiskach kopalń rud cynku i ołowiu. Są w naszym gronie eksperci, którzy setki godzin spędzili na penetracji niezbadanych, wielokilometrowych labiryntów.
Zdjęcie: Kopalnia zabytkowa pod Reptami i Tarnowskimi GóramiImprezy na Orientację Imprezy na orientacje

Mistrzostwa Piekar Śląskich w Marszach na Orientację „Diablino”.
Impreza, na której nie może zabraknąć klubowiczów. Do niedawna obywała się pod koniec listopada, jednak po wpisaniu jej do kalendarza imprez pucharowych w województwie śląskim przeniesiona została na koniec października. Współorganizowana jest prze KTK „be loć” oraz Miejske Centrum Informacji i Turystyki w Piekarach Śląskich. Podczas tej imprezy wielokrotnie członkowie klubu zajmowali miejsca na podium, a młodzi orientaliści zdobywali pierwsze szlify.Mistrzostwa Piekar Śląskich w Rowerowych Jazdach na Orientację „BikeINO”.
Ciekawą tradycją w imprezach na orientację jest „BikeINO” czyli Mistrzostwa Piekar Śląskich w Rowerowych Jazdach na Orientację, które organizuje „be loć” i MCIiT. W kalendarzu imprez rzadko spotyka się tego rodzaju pozycję, dlatego przeprowadzane we wrześniu zawody cieszą się z dużym zainteresowaniem.

Warto zaznaczyć, że imprezy na orientację to jedna ze sztandarowych dziedzin działalności klubu. Przez cały rok uczestniczymy w szeregu wielu tego typu imprezach. Wiele sukcesów członków klubu wpłynęło na to, że podczas 3 ostatnich sezonów zdobywaliśmy puchary za pierwsze miejsca w kategorii drużynowej w województwie śląskim, oraz wielokrotnie najwyższe miejsca w swoich kategoriach na podium zajmowali klubowicze w kategoriach indywidualnych. Po koleżeńsku organizujemy też InO dla zaprzyjaźnionych organizacji jak ZHP czy SKPB.
Zdjęcie: MOSiR, Piekary ŚląskieUrdzoiny Klubu Urodziny klubu.

Co roku, od 1987 roku, w ostatni piątek listopada odbywają się urodziny klubu. Wspaniała impreza na której można spotkać starach znajomych i pogadać jak to kiedyś wędrowało się z plecakiem z zewnętrznym stelażem i w koszuli flanelowej, przeglądnąć kronikę. Główne atrakcje urodzin to „quizik”, podczas którego można pochwalić się swoja wiedzą, kalambury i wspólny śpiew. Nie mogłoby zabraknąć też typowo praktycznej strony turystyki - swoich sił można spróbować w imprezie na orientację po MDK.
Zdjęcie: Klub "Be loć"Wigilia Klubowa Wigilia klubowa

W piątek poprzedzający wieczór wigilijny klubowicze spotykają się aby wspólnie podzielić się opłatkiem, złożyć sobie życzenia i zaśpiewać kolędy. Na stole nie brakuje typowych świątecznych potraw, barszczyku z uszkami i karpia.
Zdjęcie: Klub "Be loć"